close
close

Vermont high school playoff results for friday june 7

Vermont’s 2024 spring high school season has begun. See below for scores, schedules and game details (statistical leaders, game notes) of Baseball, Softball, Lacrosse, Track & Field, Tennis and Ultimate.

Report scores: Coaches or team representatives are asked to report results as soon as possible after the game by emailing [email protected]. Please submit your name/contact number.

►Contact Alex Abrami at [email protected]. Follow him on Twitter @aabrami5

PREVIOUS COVERAGE

Varsity Insider: Predict winners for every baseball, softball and lacrosse playoff game

Playoffs: Complete links, schedules for all spring tournaments

Playoffs Tuesday: See how your favorite team did on June 4

Playoffs Wednesday: See how your favorite team did on June 5

Thursday’s play-offs: See how your favorite team did on June 6

FRIDAY’S HS PLAYOFFS

TUES SOFTBALL QUARTERFINALS

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 8 North Country (9-8) at No. 1 BFA-St. Albanians (16-0)

No. 5 Missisquoi (12-5) and No. 4 St. Johnsbury (12-4)

No. 6 Essex (8-8) and No. 3 Colchester (13-3)

D-II SOFTBALL QUARTERFINALS

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 8 Otter Valley (10-7) and No. 1 Enosburg (15-1)

No. 7 Mount Abraham (10-7) and No. 2 Lyndon (12-4)

No. 6 Milton (11-6) and No. 3 Hartford (13-4), 4 p.m.

D-III SOFTBALL QUARTERFINALS

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 8 White River Valley (7-9) and No. 1 Oxbow (16-0)

No. 5 Randolph (8-9) and No. 4 BFA-Fairfax (9-6)

No. 6 Fair Haven (7-10) and No. 3 Thetford (9-6)

No. 10 Burlington/Winooski (3-9) at No. 2 Bellows Falls (11-5), ppd. until Saturday 1 p.m

D-IV SOFTBALL QUARTERFINALS

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 9 Twinfield/Danville/Cabot (4-9) and No. 1 Blue Mountain (13-3)

No. 5 Long Trail (7-6) and No. 4 Richford (11-5)

TU BASEBALL QUARTERFINALS

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 9 Rutland (9-8) and No. 1 South Burlington (13-3)

No. 11 Brattleboro (9-8) at No. 3 Champlain Valley (13-4)

D-II BASEBALL QUARTERFINALS

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 8 Middlebury (9-8) and No. 1 Missisquoi (13-3)

No. 5 U-32 (11-6) at No. 4 Hartford (12-5), 7 p.m.

No. 15 Milton (4-13) and No. 7 Harwood (10-7)

No. 6 Mount Abraham (11-6) and No. 3 Lyndon (12-4)

D-III BASEBALL QUARTERFINALS

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 5 White River Valley (11-5) and No. 4 Green Mountain (12-4)

No. 7 Richford (7-7) at No. 2 Bellows Falls (9-6)

No. 6 BFA-Fairfax (8-7) and No. 3 Woodstock (13-4)

D-IV BASEBALL QUARTERFINALS

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 9 Stratton Mountain (1-9) and No. 1 Blue Mountain (15-1)

No. 6 Leland & Gray (8-8) and No. 3 Proctor (12-4)

TU GIRLS LACROSSE QUARTERFINALS

No. 5 Burlington (11-5) at No. 4 South Burlington (11-4), 6:30 p.m.

D-II GIRLS LACROSSE QUARTERFINALS

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 9 Harwood (6-9) and No. 1 Hartford (16-0), 5:30 p.m.

No. 5 Green Mountain Valley (9-4) and No. 4 Woodstock (9-6), 3 p.m.

No. 10 St. Johnsbury (5-12) and No. 2 U-32 (14-2)

No. 6 Stowe (9-8) at No. 3 Mount Abraham/Vergennes (13-3), 3 p.m.

DI BOYS LACROSSE QUARTERFINAL

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 8 Mount Mansfield (6-10) and No. 1 Champlain Valley (14-1)

No. 5 Woodstock (10-5) and No. 4 South Burlington (11-5)

No. 7 Rice (9-7) and No. 2 Middlebury (12-2)

D-II BOYS LACROSSE QUARTERFINALS

Unless otherwise noted, play at 4:30 p.m

No. 5 Milton (7-8) and No. 4 Colchester (9-6)

No. 7 St. Johnsbury (7-8) and No. 2 Harwood (11-2)

No. 6 Burlington (6-8) and No. 3 Stowe (10-5)

D-III BOYS LACROSSE QUARTERFINALS

No. 5 Montpelier (2-11) and No. 4 Randolph (3-8), 4:30 p.m.

TU GIRLS’ TENNIS QUARTERFINALS

Matches at 3:30 PM unless otherwise stated

No. 9 Essex (1-14) at No. 1 Champlain Valley (13-1)

No. 5 Burlington (10-5) and No. 4 Rutland (10-4)

No. 7 Colchester (4-7) and No. 2 Stowe (10-1)

No. 6 North Country (7-6) and No. 3 South Burlington (10-4), 2:30 p.m.

D-II GIRLS TENNIS QUARTERFINALS

Matches at 3:30 PM unless otherwise stated

No. 5 Rice (8-7) and No. 1 Woodstock (16-1)

BOYS’ TENNIS QUARTERFINALS

No. 9 Essex (6-9) and No. 1 Brattleboro (13-0), 4:30 p.m.

No. 7 South Burlington (8-8) and No. 2 Middlebury (11-1), 3:30 p.m.

BOYS ULTIMATE QUARTERFINALS

No. 8 Milton (5-4) at No. 1 Champlain Valley (10-0), 6 p.m.

SATURDAY’S HS PLAYOFFS

D-III SOFTBALL QUARTERFINALS

No. 10 Burlington/Winooski (3-9) at No. 2 Bellows Falls (11-5), 1 p.m.

D-III BASEBALL QUARTERFINALS

No. 9 Vergennes (5-12) and No. 1 Thetford (10-6), 11 a.m.

TU GIRLS LACROSSE QUARTERFINALS

Unless otherwise stated, play at 11am

No. 9 Rice (7-9) and No. 1 Essex (14-1)

No. 7 BFA-St. Albans (7-7) at No. 2 Champlain Valley (13-2)

BOYS ULTIMATE QUARTERFINALS

Unless otherwise stated, play at 11am

No. 5 South Burlington (6-3) and No. 4 Montpelier (9-3)

No. 10 Long Trail (3-4-1) and No. 2 Burlington (10-2)

No. 6 Burr and Burton (9-5) at No. 3 Mount Mansfield (10-2)

D-II GIRLS TENNIS QUARTERFINALS

No. 3 Mount Mansfield (12-3) and No. 2 Burr and Burton (11-3), 11 a.m.

(Subject to change)

Back To Top