close
close

See every All-American from the NCAA Outdoor Championships

EUGENE — We are two days into the NCAA Outdoor Track and Field Championships.

To date, a multitude of events here at Hayward Field have culminated and resulted in the first class of first-team All-Americans being named.

The top eight finishers in each NCAA final are automatically recognized as All-Americans.

There are still two days left.

Friday’s finals will feature the remaining men’s athletics events, while Saturday will focus on the remaining distances and disciplines on the women’s stage. Visit our meet page for more content about the meeting. We have interviews, stories, results and much more.

2024 NCAA Outdoor Track and Field Championships

Men’s hammer

Rowan Hamilton California Hammer 1 Chilliwack, British Columbia
Kenneth Ikeji Harvard Hammer 2 London, United Kingdom
Angelos Mantzouranis Minnesota Hammer 3 Athens, Greece
Israel Oloyede Grand Canyon Hammer 4 Phoenix, Ariz
Nicholas Polychroniou USC Hammer 5 Athens, Greece
Trey Knight CSUN Hammer 6 Ridgefield, Washington
Tarik Robingon-O’Hagan Ole ma’am Hammer 7 Woonsocket, Rhode Island
Parker Feuerborn SE Missouri Hammer 8 St. Michael, Minnesota

Men’s pole vault

Keaton Daniel Kentucky Pole vaulting 1 Henderson, Nev
Clayton Simms Kansas Pole vaulting 2 Watson, Louisiana
Christian Sampie Houston Pole vaulting 3 Houston, Texas
Simen Guttormsen Princeton Pole vaulting 4 Skiing, Norway
Cody Johnston Illinois Pole vaulting 5 Hobart, Indiana
James Rhodes Pennsylvania Pole vaulting 6 Baltimore, Ohio
Skyler Magula California Pole vaulting 6 Huntington Beach, California
Max Manson Washington Pole vaulting 8 Superior, Colorado
Conner McClure Virginia technology Pole vaulting 8 Green, Ohio
Eerik Hamer South Dakota Pole vaulting 8 Tartu, Estonia
Kyle Rademeyer South Alabama Pole vaulting 8 Paarl, South Africa
Marshal Faurot South Dakota Pole vaulting 8 Scott City, Kansas

Men’s spear

Marc Minichello Georgia Javelin 1 West Pittston, PA
Chandler Ault Washington Javelin 2 Midland, Michigan
Devoux Deysel Miami Javelin 3 Garsfontein, South Africa
Chinecherem Prosper Nnamdi Baylor Javelin 4 Awka, Nigeria
Keyshawn Strachan Chestnut brown Javelin 5 Nassau, Bahamas
Remi Rougete Mrs State Javelin 6 Dijon, France
Mike Stein Iowa Javelin 7 Milford, Iowa
Cameron Bates BYU Javelin 8 Spanish Fork, Utah

Men’s long jump

Christyn John (JC) Stevenson USC Long jump 1 Temecula, California
Jeremiah Davis State of Florida Long jump 2 Lehigh Acres, Florida
Malcolm Clemons Florida Gators Long jump 3 Oakland, California
Johnny Brakins USC Long jump 4 Kansas City, MO
Wayne Pinnock Arkansas Long jump 5 Kingston, Jamaica
Karel Godfred Minnesota Long jump 6 Ukana Mkpa Eyop, Nigeria
Goodness Iredia South Florida Long jump 7 Nigeria
Nikaoli Williams Oklahoma Long jump 8 Portmore, Jamaica

Men’s shot put

Tarik Robinson-O’Hagan Ole ma’am Shot put 1 Woonsocket, Rhode Island
Jason Swarens Wisconsin Shot put 2 Terre Haute, Indiana
Dylan Targgart South Carolina Shot put 3 Coldwater, Michigan
Danny Bryant BYU Shot put 4 Valencia, California
Courtney Lawrence Clemson Shot put 5 Bronx, New York
Alexander Kolesnikov Georgia Shot put 6 Strathfield, Australia
Tyler Sudduth Illinois Shot put 7 Richton Park, Illinois
Kevin Shubert Nebraska Shot put 8 Omaha, Nebraska

Men’s 10K

Habtom Samuel New Mexico 10k 1 Keren, Eritrea
Victor Kiprop Alabama 10k 2 Iten, Kenya
Denis Kipngetich State of Oklahoma 10k 3 Kapsabet, Kenya
Ernes Cheruiyot Texas technology 10k 4 Kericho, Kenya
Chandler Gibbens Kansas 10k 5 Columbia, MO
Ian Kibiwot Louisville 10k 6 Eldoret, Kenya
Sanele Masondo The state of Iowa 10k 7 Urecht, KwaZulu-Natal, South Africa
Patrick Kiprop Arkansas 10k 8 Eldoret, Kenya

Ladies hammer

Elisabet Rut Runarsdottir The state of Texas Hammer 1 Ko’pavogur, Iceland
Tara Simpson-Sullivan Rice Hammer 2 Penrith, England
Jalani Davis Ole ma’am Hammer 3 Hampton, Va
Shelby Moran Oregon Hammer 4 Sherwood, Ore
Gudrun Hallgrimsdottir VCU Hammer 5 Hvanneyri, Iceland
Mayyi Mahama UCLA Hammer 6 Pullman, Washington
Shelby Frank Minnesota Hammer 7 Grand Forks, North Dakota
Amber Simpson Illinois Hammer 8 Shotton, Wales

Women’s pole vault

Chloe Timberg Rutgers Pole vaulting 1 Bucks County, PA
Riley Felt Charlotte Pole vaulting 2 Matthews, North Carolina
Hana Moll Washington Pole vaulting 3 Olympia, Washington
Natasha Campbell Washington Pole vaulting 4 New Caney, Texas
Molly Haywood Baylor Pole vaulting 5 Tombal, Texas
Amanda Moll Washington Pole vaulting 5 Olympia, Washington
Tori Thomas Illinois Pole vaulting 7 Rock Island, Illinois
Olivia Leuking Oklahoma Pole vaulting 8 League City, Texas
Payton Phillips Kentucky Pole vaulting 8 Carrollton, Georgia

Women’s spear

Rhema Otabor Nebraska Javelin 1 Nassau, Bahamas
Lianna Davidson Texas A&M Javelin 2 Sydney, Australia
McKyla Van Der Westhuizen Rice Javelin 3 Gauteng, South Africa
Iren Jepkemboi TCU Javelin 4
Eniko Sara Nebraska Javelin 5 Langley, British Columbia
Skylar Ciccolini Missouri Javelin 6 Lewistown, Pa
Trinity Spooner LSU Javelin 7 Longville, Louisiana
Deisiane Teixeira Miami Javelin 8 San Paulo, Brazil

Women’s long jump

Ackelia Smith Texas Long jump 1 Clarendon, Jamaica
Claire Bryant Florida Long jump 2 Houston, Texas
Alyssa Jones Stanford Long jump 3 Homestead, Florida
Anthaya Charlton Florida Long jump 4 Nassau, Bahamas
Alexis. Brown Baylor Long jump 5 Kennedale, Texas
Funminiyi Olajide SMU Long jump 6 Thurrock, England
Velecia Williams Nebraska Long jump 7 Bybrook, Jamaica
Ida Breigan UTSA Long jump 8 Fredrikstad, Norway

Women’s shot put

Jaida Ross Oregon Shot put 1 Medford, Ore
Gabby Morris Colorado state Shot put 2 Fort Collins, CO
Axelina Johansson Nebraska Shot put 3 Hok, Sweden
Jayden Ulrich Louisville Shot put 4 East Alton, Illinois
Mya Lesnar Colorado state Shot put 5 Alexandria, Minnesota
Alida Van Daalen Florida Shot put 6 Rotterdam, Netherlands
Sarah Omoregie Vanderbilt Shot put 7 Cardiff, United Kingdom
Nina Ndubuisi Texas Shot put 8 Stuttgart, Germany

Women’s 10K

Parker Valby Florida 10k 1 Tampa, Fla
Hilda Olemomoi Alabama 10k 2 Trans-Nzoia, Kenya
Taylor Roe State of Oklahoma 10k 3 Lake Stevens, Washington
Molly born State of Oklahoma 10k 4 Lake Quivira, Kansas
Chloe Scrimgeour Georgetown 10k 5 West Hartford, Connecticut
Jenna Hutchins BYU 10k 6 Johnson City, Tenn
Sydney Thorvaldson Arkansas 10k 7 Rawlins, WY
Grace Hartman NC State 10k 8 Oakwood, Ohio

Decathlon men

Leo NEUGEBAUER Texas Decathlon 1 Germany
Peyton Bair Mrs State Decathlon 2 Kimberly, Idaho
Edgar Campré Miami Decathlon 3 Lisbon, Portugal
Jack Turner Arkansas Decathlon 4 Exeter, England
Lucas Van Klaveren UT Arlington Decathlon 5 The Netherlands
Rafael Raap Oregon Decathlon 6 The Netherlands
Lee Walburn Washington state Decathlon 7 Whitefish, Montana
Yariel Soto Torrado Arkansas Decathlon 8 Centerville HS, Ohio

Back To Top